play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • play_arrow

    Bithang Yoo Radio

Egyéb

Trendek, amik letarolták a világot, hogy aztán hamar kikopjanak a köztudatból

today2025.03.23. 33

Háttér
share close

Emlékszik még valaki a sarkánál világító cipőre, ami 25 éve a legtöbb gyerek álma volt?

A tavalyi év egyik legnagyobb trendjévé a dubaji csoki vált, többek között a hírességek és a netes tartalomgyártók által generált reklámnak köszönhetően. Az óriási visszhang ellenére már most is érezhető a csoki mögül kikopó felhajtás, rávilágítva az egyre nagyobb sebességben változó trendekre. Vélhetően néhány év múlva már a feledés homályába vész a különleges édesség, hogy aztán csatlakozzon egy illusztris társasághoz. És az illusztris ez esetben nem feltétlenül pozitív jelentést takar, hiszen olyan trendekről lesz szó a továbbiakban, amik elsöprő sikert arattak, majd ugyanekkora lendülettel ki is koptak a köztudatból.

NFT – vagyis az egyedi digitális azonosító

2021-ben került igazán köztudatba az NFT, amit talán a „digitális műtárgy” jelzővel lehetne a legjobban megfogalmazni. Egy nem cserélhető digitális tokenről beszélünk, amit ha valaki birtokol, az onnantól már örökre az övé, akár egy fizikális formában létező tárgy. Ilyen NFT-ként árverezték el 40 millió forintért a világ első sms-ét is, de akadtak olyanok, akik a valóságban nem létező képekbe fektettek még ennél is nagyobb összegeket. Az NFT végül széles körben elterjedő innováció helyett anyagi bukás lett.

3D-filmek

A 2009-ben mozikba kerülő Avatar után boldog-boldogtalan megpróbálta beleerőltetni filmjeibe a 3D-t, jelentős utómunka árán is. Ennek hozományaként megjelentek a 3D-s tévék, telefonok és kiegészítők, de valójában egyetlen eszköz sem aratott akkora sikert, mint amekkorát reméltek tőlük a befektetők és a vállalatok. Az már más kérdés, hogy a filmek többségénél inkább bazári attrakciónak számított a néhány felturbózott extra jelenet, de a reklámokban legalább el lehetett sütni, hogy itt valami sokkal többet, sokkal életszerűbbet kap a moziba látogató. Bár előtte és utána, és a mai napig is megőrizte lábnyomát a 3D-technológia, ettől függetlenül már egyáltalán nincs akkora hatása, mint a 2010-es évek elején, főleg az előtérbe kerülő VR-technológia mellett.

Pokémon Go

Ha a Pokémon Gót vesszük górcső alá, azt láthatjuk, hogy még mindig milliók játszanak a zsebszörnyes mobiljátékkal. Egy olyan trendről beszélünk, ami a hatalmas rajongótábornak köszönhetően nem kopott ki a köztudatból, ellenben ahhoz képest, hogy mekkora felhajtás volt körülötte, jócskán megcsappant a felhasználók száma. A 2016 júliusában debütált játék lényege az volt, hogy a telefonunk GPS-ének segítségével, főleg városok nevezetességeinél lokálisan elkaphattunk pokémonokat, ez az egyszerű, de nagyszerű ötlet pedig eléggé bevált. A minden idők legnagyobb számban letöltött mobilos játékaként berobbant címnek első évében még 232 millió felhasználója volt, ami 2021-ben kevesebb mint a felére csökkent, 2023-ban már „csak” 55 millióra volt tehető az aktív bázis, a tendencia pedig évről évre folytatódott.

Tamagocsi

És ha már zsebszörnyek, mindenképpen érdemes szót ejteni a kilencvenes évek végének egyik legnagyobb hatású trendjéről, a tamagocsiról. A Bandai által kreált hordozható kisállat-szimulátorért odáig voltak a gyerekek, világszerte pedig 86 millió darab fogyott belőle. Viszont ha a másolatokat is ide vesszük, becslések szerint ez a szám a 200 milliót is meghaladja, ami már a Lego népszerűségével vetekszik. Az apró játékot még ma is meg lehet vásárolni, de kétségtelen, hogy nemzetközi szinten a trend nem tartott sokkal tovább, mint a dubaji csoki pályafutása.

Gangnam Style

Számos olyan egyslágeres előadót ismerünk, akinek karrierje rohamtempóban ívelt felfelé, hogy aztán ugyanezzel a sebességgel tűnjön el a süllyesztőben. Sikerüket mára csak a videós és zenei platformok hatalmas nézettségi adatai őrzik, mind közül pedig kiemelkedő szerep jutott Psy-nak. A dél-koreai, magát k-pop énekesként és rapperként aposztrofáló Psy zenéje, a Gangnam Style nézettségi világrekordot döntött, mára pedig egészen döbbenetes, 5,5 milliárd megtekintést számláló adatot láthatunk a szám mellett. Gyakorlatilag sokkal inkább egy életre kelő mémet tisztelhettünk a produkcióban, mint egy zeneszámot, a benne látható tánc pedig olyan kultikus mozdulatsorokat tartalmazott, amit nehéz volt elfelejteni. Ez azonban mégis megtörtént, a Gangnam Style pedig beállt a feledés homályába vesző nagy sikerű slágerek táborába, amit 10 év múlva már senki sem fog hallgatni, ellentétben a Beatles ötven éve játszott dalaival, amik közel sem értek el akkora nézettséget a Youtube-on, mint Psy száma.

Furby

Az 1998-ban megszülető bagoly-hörcsög játékfigura is óriási trendnek számított az ezredforduló környékén Amerikában, de nemzetközi téren sem volt szégyenkezni valója a Tiger Electronics cégnek. Hároméves regnálása alatt 40 millió Furbyt adtak el, a beszédképes állatka pedig a karácsonyi ajándékok alapeleme lett. A későbbi verziók azonban már nem arattak nagy sikert, de Furby egyébként sem volt képes hosszan megvetni a lábát a digitális játékok előtérbe kerülésével. Mikor már a lányok is inkább a Simset választották, akkor fellegzett be igazán a játékfigurának, ami azért így is elég sikeres pályafutással büszkélkedhet.

Világító cipő

Azok voltak a legmenőbbek az általános iskolában, akiknek világító sarkú cipőjük volt. A kilencvenes évek generációjának nem kell bemutatni az elvet, lényegében arról volt szó, hogy minden egyes lépés hatására elkezdett világítani a cipő sarka, de természetesen léteztek folyamatosan villogó verziók is. Egy időben minden áruház polcán várták új tulajdonosaikat a különböző minőségű darabok, amiknek jelentős része csupán néhány hétig volt üzemképes. Annak ellenére, hogy a mai napig adnak ki ilyen lábbeliket a nevesebb gyártók is, azt a mértékű divathullámot vélhetően már nem tudják meglovagolni, mint amire húsz-harminc évvel ez előtt lehetőségük volt.

 

Written by: Zoltán Hanzli

Rate it

Hozzászólások (0)

Szólj hozzá

Az Ön e-mail címe nem lesz közzétéve. A kötelező mezők csillaggal jelöltek


0%